Težave z napetimi mišicami, prisilna drža, bolečine v različnih delih telesa, preobremenitve in še kaj, postajajo že kar del našega vsakdana. Velikokrat pozabimo nase oziroma ne prisluhnemo svojemu telesu in odreagiramo šele takrat, ko težave nastopijo.
Eden izmed učinkovitih pristopov, ko nastopijo mišično-skeletne težave, kot so bolečine, poškodbe ali napetosti v mišicah, sklepih in vezivnem tkivu, je TECAR terapija v kombinaciji z manualno terapijo in aktivnimi vajami.
Kako terapija izgleda?
TECAR terapija (izraz tecar prihaja iz latinščine in pomeni transfer of energy capacitive and resistive) je oblika terapije, ki uporablja visokofrekvenčno elektromagnetno energijo za zdravljenje različnih poškodb in bolezenskih stanj. Ta terapija spada med fizioterapevtske postopke in je pogosto uporabljena v športni medicini, ortopediji in rehabilitaciji.
Manualna terapija pa je vrsta terapije, ki vključuje ročne tehnike za obravnavo različnih mišično-skeletnih težav. Gre za neinvazivno metodo za izboljšanje gibljivosti, lajšanje bolečin, zmanjšanje vnetij in izboljšanje funkcionalnosti telesa. Manualna terapija se osredotoča na sklepe, mišice, tetive, vezi in druge strukture v telesu, pri čemer terapevt uporablja svoje roke za izvajanje različnih tehnik.
Kombinacija teh tehnik daje izjemne rezultate, saj se učinki med seboj dopolnjujejo. Manualna terapija sprosti mišice, zmanjša napetost in izboljša gibljivost, TECAR terapija pospeši regeneracijo, zmanjša vnetja in izboljša prekrvavitev. Z vajami, ki jih izvajate med terapijo, pa aktiviramo mišice, tetive in drugo mehko tkivo, ki so ob podpori manualne terapije in tecarja postane bolj elastično.
Kdaj se terapija priporoča?
Najbolj pogoste težave, ki jih obravnavamo z opisano terapijo so:
- Akutne in kronične bolečine v mišicah in sklepih (npr. zaradi poškodb, vnetij, preobremenitev).
- Poškodbe mišic, vezi, tetiv in kit (npr. zvini, nategi).
- Rehabilitacija po operacijah (zlasti po ortopedskih posegih).
- Kronične degenerativne bolezni sklepov in hrbtenice (npr. artroza).
- Otekline in vnetja (po poškodbah ali operacijah).
- Zdravljenje miofascialnih bolečin in “trigger” točk v mišicah.
- Pospešitev celjenja ran in pooperativnih brazgotin.
Pogostost in trajanje
Pogostost in trajanje terapije prilagajamo vsakemu posamezniku. Običajno jo izvajamo vsak drugi dan, da se telo lahko odzove na terapijo in da preprečimo reakcijo, po potrebi pa obdobje med obravnavami tudi podaljšamo. Terapija traja 20-40 minut, priporočamo pa, da se v primeru kroničnih težav izvede vsaj 3-4 ponovitve.
Zaključek
Po končani terapiji dobite priporočila glede nadaljevanja zdravljenja s poudarkom na preventivnih aktivnostih, ki jih lahko izvajate doma. S tem podpremo dosežene rezultate in dolgoročno preprečujemo ponovitev težav.
Kdaj terapijo odsvetujemo?
- Kardiovaskularne bolezni, kot so srčni spodbujevalniki (pacemaker) ali drugi implantirani elektronski pripomočki.
- Tumorji ali rakava obolenja na področju zdravljenja.
- Akutna vnetja ali gnojni procesi v predelu zdravljenja.
- Epilepsija (zaradi vpliva električne energije na možgane).
- Nosečnost (predvsem v predelu trebuha in ledvenega dela).
- Akutna krvavitev ali motnje v strjevanju krvi.
- Okužbe na področju zdravljenja.
- Otroci.
TECAR v Termah Topolšica
TECAR terapijo vam odslej nudimo tudi v Termah Topolšica. Več informacij o terapiji, naročilu storitve in ceni preberite tukaj.