Brazgotine ne moremo trajno izbrisati, lahko pa pripomoremo k temu, da je manj opazna, mehka in gladka ter, kar je najbolj važno, ne povzroča več težav.
V Termah Topolšica imamo fizioterapevti na tem področju mnogo izkušenj. Ker se zavedamo pomembnosti stanja, se s posameznikom najprej temeljito pogovorimo o nastanku brazgotine in o njegovih občutkih. Šele ko spoznamo, kakšno zgodbo nosi brazgotina, se lotimo njene obravnave, ki pa je povsem individualna, narejena po meri posameznika.
Nastanek in vrste brazgotin
Vsaka prekinitev kože ali tkiv znotraj telesa in njihove kontinuitete ima za posledico brazgotinjenje, ki je naraven proces celjenja. Proces celjenja poteka v štirih fazah. Prva je faza hemostaze, kjer poteka strjevanje krvi in traja 1-3 dni. Druga je faza vnetja, kjer poteka uničevanje bakterij in odstranjevanje poškodovanega tkiva. Sledi faza proliferacije, kjer se rana obnavlja z novim tkivom in zadnja je faza maturacije ali zorenja, kjer se rana popolnoma zaceli. Ta faza je najdaljša. Traja 21 dni ali več.

Brazgotine ne nastanejo samo po urezninah ali po operacijah. Lahko nastanejo tudi pri poškodbah, raztrganinah, plantarnem fascitisu, poškodbi rotatorne manšete. Vzrok za to je lahko tudi bolezen. Glede na lokacijo, poznamo zunanje in notranje brazgotine, glede na izgled pa atrofične, ki so pod nivojem kože, hipertrofične brazgotine, ki so zadebeljene, široke in pogosto dvignjene ter keloidne brazgotine, ki so gladke, trde in se prekomerno razraščajo.
Vpliv brazgotin
Tkivo v področju brazgotine in njeni okolici je pogosto adhezirano oz. zlepljeno. To pomeni, da koža v tem predelu ni pomična kar vpliva tudi na zmanjšano pomičnost površinske fascije, ki pa je povezana z globoko fascijo, le-ta pa z visceralno fascijo. Tako lahko brazgotina na določenem organu ovira tudi njegovo funkcijo, saj omeji premikanje in tako vpliva na zmanjšano prekrvavitev organa. Tako lahko brazgotina na trebušni steni vpliva na gibanje črevesja, ki posledično vpliva na zaprtje.
Fascija
Za lažjo predstavo naj razložim, kaj fascija je. Fascija je tanka, a zelo čvrsta in močna membrana, ki obdaja vse strukture v telesu, žile, živce, notranje organe, mišice in posamezna mišična vlakna. Njena naloga je povezovanje oz. ločevanje, pripenjanje in stabiliziranje struktur. Fascija skrbi za prenose sil, omogoča drsenje struktur in jim daje obliko. Njeno podobo bi v naravi lahko primerjali z mokro pajkovo mrežo. Je dobro hidrirana in pomična struktura. Poznamo površinsko, globoko in visceralno fascijo, ki odeva notranje organe.
Fiziološki vpliv
Brazgotine s svojo nepomičnostjo, vlekom in pritiski vplivajo na žile (zmanjšan pretok krvi, srbečica, občutek teže), živce in limfni obtok. Vpliv na nevrološke poti se lahko kaže kot parastezije ali pekoč, mravljinčast občutek, občutek gorenja, iglic v predelu stopal, rok ali drugje v telesu. Kažejo se lahko kot anestezije ali pomanjkanje občutka, gluhost. Prisotne so lahko hipostezije ali zmanjšan občutek v tkivu oz. hiperstezije ali prekomerno občutenje. Prisotne so lahko bolečine, srbečica, zmanjšana gibljivost sklepov, zmanjšana moč mišic, zmanjšana koordinacija in ravnotežje.
Psihološki vpliv
Brazgotine, ki so na primer posledica carskega reza, amputacije, odstranitve dojk, tumorjev, strelnih ran, odstranitve rodil in opeklin, lahko povzročijo čustvene travme. Vsak brazgotina, ki je nastala na tak način, nosi v svojem celičnem spominu zapis – spomin na dogodek, zaradi katerega je do brazgotine prišlo. Občasno se zgodi, da oseba, ki je deležna obravnave brazgotine, podoživi dogodek in čustva, ki so povezana z njim. Z obravnavo se lahko odpre celični spomin. Tako ima vsaka brazgotina svojo zgodbo.
Brazgotinjenje tkiv lahko vpliva na slabo samopodobo, zmanjšan libido, depresijo, jezo, strah, zanikanje določenega dela telesa, občutek ločenosti telesa, stigmatizacijo in manjvrednost.
Energetski vpliv
Brazgotine so kot blokade pretoka življenjske energije po meridianskih poteh. Kadar brazgotina prekinja linijo meridiana, je prekinjena energetska pot. To lahko vpliva tudi na delovanje notranjih organov, ki so povezani z določenim meridianom. Po obravnavi brazgotine, ko se le-ta sprosti, se lahko raven energije znatno poveča.
Obravnava brazgotine v Termah Topolšica
Z obravnavo brazgotine skušamo sprostiti prenapeta kolagenska vlakna v brazgotini in s tem ponovno vzpostaviti drsenje tkiv. S tem se poveča tudi elastičnost in hidracija. Tkivo je mehko in pretočno. Izboljša se občutek za dotik. Predhodna simptomatika se izboljša ali izzveni. Splošno počutje je boljše. Večja je kakovost življenja. Učinki obravnave so vidni že po prvi obravnavi.
Preden začnemo z obravnavo brazgotine, se v Termah Topolšica z osebo pogovorimo o tem, kako je brazgotina nastala in v kakšnem odnosu je oseba z brazgotino, to pomeni, kakšne občutke doživlja ob tem, ko se dotakne brazgotine. Vsakemu posamezniku se individualno posvetimo in ga obravnavamo z občutkom in empatijo. Nikoli ne vemo, kakšno zgodbo nosi posamezna brazgotina in kaj lahko sama obravnava sproži. Zato moramo osebo seznaniti s posledicami obravnave brazgotin v primeru, da se zgodijo.
K obravnavi brazgotin lahko različno pristopamo. Poznamo več manualnih oz. ročnih tehnik, vsem pa je skupno to, da ob tem nežno in z občutkom raztezamo tkivo v vse smeri, da ponovno vzpostavimo drsenje tkiv. Ena takih je MSTR tehnika, kjer z nežnimi, večsmernimi gibi prstov sproščamo napeta vlakna v brazgotini, ki ovirajo normalen pretok limfe in krvi v tem področju. Pri tem si lahko pomagamo tudi z različnimi pripomočki, kot so nožki, kljuke in drugo.
Manjše brazgotine obravnavamo do 7 minut, večje do 15 minut, enkrat tedensko. Obravnavamo lahko zelo stare brazgotine, najbolj pomembno pa je, da ne začnemo z obravnavo prekmalu. Začnemo lahko šele 8 tednov po tem, ko se je rana zaprla, če ob tem ni bilo zapletov. Sicer podaljšamo čas do začetka obravnave še za 6-8 tednov. Poleg manualne obravnave se lahko poslužujemo tudi drugih fizioterapevtskih postopkov kot je laser, ultrazvok, tecar, magnet. Po obravnavi je brazgotina rožnata zaradi povečane prekrvavitve tkiva.
Stopite v stik z nami
Imate vprašanje, povezano z vašo brazgotino? Pokličite nas na +386 3 896 31 16 ali nam pišite na elektronski naslov fizioterapija@terme-topolsica.si. Z veseljem vam bomo svetovali in pomagali odpraviti morebitne težave.