6. marec je svetovni dan limfedema, ki ga pogosto enačimo z edemom. Zato je pomembno, da vam najprej predstavimo razliko med edemom in limfedemom. Limfedem je kronično vnetno obolenje, ki nastane zaradi mehanične okvare limfnega sistema. Edem pa je zadrževanje odvečne tekočine v tkivu, pri čemer ni prisotne okvare limfnega sistema.
Limfni sistem je zelo pomemben sistem v našem telesu, saj iz telesa odstranjuje nevarne/odvečne snovi. Limfa je tekočina, ki teče po limfnih žilah. Del tega sistema so tudi bezgavke, ki delujejo kot filter postaje in filtrirajo vso limfo, ki teče preko njih. V telesu jih je okoli 600. V bezgavkah se prepoznajo snovi, ki v telo ne spadajo in se tam skladiščijo oziroma se razgradijo (npr. barve za tattoo, prah, tumorske celice, virusi, bakterije, ipd.).
Primarni in sekundarni limfedem
Poznamo pa tudi razliko med primarnim in sekundarnim limfedemom. Pri primarnem je vzrok malformacija limfnega sistema. Pojavi se pri ženskah v adolescenci. Prisoten je na eni strani telesa in se sprva pojavi na udih (stran od trupa). Sekundarni limfedem pa je pogosto povzročen zaradi drugih dejavnikov oziroma je vzrok mehanična ovira, kot so npr. poškodbe, operativni posegi, obsevanje, odstranitev bezgavk (onkološki bolniki), infekcije in nepokretnost.
Različne stopnje
Limfedem delimo na akutni in kronični, o akutnem govorimo kadar ni prisoten dlje kot tri mesece, o kroničnem pa kadar je prisoten dlje kot tri mesece. Limfedem ima tudi različne stopnje, pri prvi stopnji je okvara limfnega sistema že prisotna, vendar se ta ne izrazi kot oteklina. Medtem ko je pri drugi stopnji že možno opaziti edem, ampak je ta reverzibilen. Tretja in četrta stopnja pa nista več reverzibilni, pri zadnji stopnji so pogosto prisotne deformacije kože.
Katero terapijo izbrati?
Ker je limfedem obolenje, ki prizadene kar veliko količino splošne populacije, številni pa se s tem obolenjem ne znajo spopasti, vam bom predstavila še terapijo, ki je dokazano zelo uspešna pri izboljšanju stanja ozrioma pri zakasnitvi poslabšanja stanja. Imenuje se kombinirana dekongestivna terapija limfedema.
Del te terapije so:
- manualna limfna drenaža,
- kompresijsko povijanje in kompresijska oblačila,
- dietna prehrana,
- individualno prilagojena vadba ter
- nega kože.
Manualna limfna drenaža je nežna manualna tehnika, pri kateri z počasnimi, ritmičnimi gibi vplivamo na površinski limfni sistem ter spodbudimo, da limfa iz prizadetega področja preide v krvni obtok ter se nato odvečna tekočina izloči iz telesa. Kompresijsko povijanje se izvede po manualni limfni drenaži, pri tem lahko oblačila posameznik namesti sam in jih uporablja pri vsakodnevnih aktivnostih, saj so lahko izdelana po naročilu. Nega kože je pomembna predvsem pri zadnji stopnji limfedema, kjer prihaja do različnih deformacij kože, vendar morajo tudi v zgodnejših fazah posamezniki z limfedemom skrbeti za svojo kožo.
Strokovna obravnava v Termah Topolšica
V Termah Topolšica pacienti tekom terapij prejmejo zloženko z informacijami o limfedemu rok/nog in primeri vaj v kompresiji. Ponosni smo, da imamo v Termah Topolšicah kar tri izkušene limfne terapevtke in četrto, ki je ravno v procesu izobraževanja.
Se srečujete s težavami, povezanimi z limfedemom? Pokličite nas na +386 3 896 31 16 ali nam pišite na elektronski naslov fizioterapija@terme-topolsica.si. Z veseljem vam bomo svetovali in pomagali.